Czyż to nie idealna masa sensoryczna? Do tego stuprocentowo jadalna – lepie być nie może! Ale dla tych wszystkich co kochają zabawy sensoplastyczne kilka innych również jadalnych, naturalnych i bezpiecznych przepisów! 😉
1. MASA ORZECHOWA
- 1 szklanka masła orzechowego,
- 2 szklanki mleka w proszku,
- 1 szklanka miodu.
Mieszamy składniki, w razie potrzeby podsypując mlekiem w proszku.
2. MARCEPAN – CZYLI BEZGLUTENOWA I BEZMLECZNA MASA JADALNA
- 200g migdałów bez skóry,
- 180g cukru pudru,
- łyżka wody + kilka kropel olejku migdałowego.
Obrane migdały mielimy w blenderze aż masa będzie lekko klejąca, a drobinki prawie niewyczuwalne, dodajemy cukier puder, olejek i wodę. Zagniatamy, w razie potrzeby podsypując cukrem pudrem.
Gotowy marcepan dzielimy na części i dodajemy barwniki spożywcze (najlepiej naturalne). Kupicie je w sklepach internetowych i w wielu spożywczych delikatesach. Chłodzimy w lodówce.
*Sok z buraka zabarwi nam masę na różowo.
*Kurkuma na żółto.
*Chlorofil (do kupienia w sklepie ze zdrową żywnością) na zielono.
*Kakao lub cynamon na brązowo.
*Sok z pomidorów na czerwono.
3. CIASTOLINA (BEZGLUTENOWA)
- kubek mąki bezglutenowej (koncentrat uniwersalny z dodatkiem mąki ziemniaczanej/ ryżowej/ kukurydzianej/ dyniowej, można też wybraną mąkę połączyć w proporcji 1:1 ze skrobią kukurydzianą),
- pół kubka soli ,
- 1 łyżka oleju roślinnego,
- 1 łyżka kamienia winnego (lub bezglutenowego proszku do pieczenia),
- pół kubka wody,
- barwnik spożywczy,
- aromat.
Wszystkie składniki umieszczamy w garnku i podgrzewając na małym ogniu cały czas mieszamy – tak żeby powstała kulka, na koniec całość zagniatamy, dodajemy wybrany barwnik i gotowe. Mamy bezpieczną ciastolinę dla dzieci uczulonych czy z celiakią.
*Jeśli nasze dziecko toleruje gluten, możemy składniki bezglutenowe zastąpić zwykłą mąką pszenną oraz zwykłym proszkiem do pieczenia.
4. MASA SOLNA
- mąka,
- sól,
- woda,
- ilość: 2:2:1, czyli tyle samo mąki co soli i połowę mniej wody.
Mąkę mieszamy z solą (drobnoziarnistą). Wodę dodajemy ostrożnie, nie całą na raz. Ciasto powinno mieć konsystencję zbliżoną do ciasta na pizzę.
* Można dodać barwniki i olejki zapachowe.
* Można z niej lepić trwałe dekoracje czy figurki, które po zastygnięciu (od kilku godzin do kilku dni – zależnie od grubości) można pomalować i wykorzystać do zabawy.
5. KOLOROWY RYŻ/ MAKARON
- ryż lub inne ziarno, makaron, kasza jaglana,
- barwniki spożywcze,
- ocet,
- słoiki z nakrętkami.
Ryż wsypujemy do słoika, wlewamy odrobinę (łyżeczkę) octu i barwnik, zakręcamy słoik i energicznie potrząsamy. Można użyć butelki lub innego naczynia. Odkręcamy słoik i czekamy, aż wyschnie.
Zabaw ryżem jest wiele: możemy mieszać kolory, tworzyć rysunki, przesypywać. Pamiętajcie tylko, że przy kontakcie z wodą lub śliną ryż farbuje więc musicie mieć zawsze suche ręce.
6. ZIMNA PORCELANA
- skrobia ziemniaczana,
- klej Vicol,
- gliceryna,
- aromat (np. sok z cytryny).
Skrobia z klejem w proporcjach 1:1 przy użyciu około 300 ml miski jako miarki na te substancje, użyłam 2 łyżki soku i 2 łyżki oliwki (gliceryny).
Do dużej miski wsypujemy i razem mieszamy łyżką. Gdy ciasto zacznie się razem łączyć zagniatamy. Po kilku minutach masa jest gotowa. Najlepiej podzielić ją na kilka mniejszych i pochować do woreczków, ponieważ szybko wysycha. Jeśli podczas lepienia masa nadal się klei to lekko podsypcie mąką.
Z porcelany na zimno, możecie przygotować przepiękne białe dekoracje np. na choinkę lub po wyschnięciu pomalować ulepione figurki.
7. MOKRY PIASEK
- 6 szklanek mąki,
- 1 szklanka oleju.
W misce dokładnie łączymy składniki. Powstaje sypka wilgotna substancja, przypominająca drobny piasek, z której można robić babki. Tutaj również możecie użyć naturalnych barwników i mieć kolorowe wersje.
8. MOJA ULUBIONA CZYLI
CIECZ NIENEWTONOWSKA,
ABSOLUTNIE ABSURDALNA
- skrobi ziemniaczanej,
- wody,
- w stosunku 1:1.
Wystarczy wymieszać ze sobą oba produkty. Co w niej takiego niezwykłego? Można w nią pukać łyżką i stawia opór ale gdy powoli zanurzamy w niej dłoń – jest płynna jak woda i przelewa się przez palce.
Kilka nie jadalnych ale równie lubianych przepisów!
9. SLIME
- płynny klej szkolny,
- woda,
- boraks w proszku.
W miseczce mieszamy 1/2 szklanki wody z 1 łyżką boraksu, w drugiej mieszamy 2 małe kleje szkolne i 1 szklankę wody, następnie wszystkie składniki łączymy.
10. MASA AKSAMITNA
- odżywka do włosów
- mąka ziemniaczana
- opcjonalnie: barwniki spożywcze
Odżywki wlewamy do miski, dodajemy około 10 czubatych łyżek mąki, tak by masa przybrała konsystencję gęstego budyniu, w którym wstawiona łyżka stoi i dodajemy barwniki.
POWODZENIA
Olive. ❤